Blog Jak Ogarnąć Angielski

Opublikowano 09 stycznia, 2021
Nauka mówienia po angielsku a nauka gramatyki

Ile czasu ucząc się angielskiego w szkole uczyłaś się gramatyki? A ile czasu zajmowała nauka mówienia po angielsku? Nauka angielskiego w szkole jest głównie nauką “pod egzamin” – dlatego ćwiczy się głównie gramatykę i słownictwo. Ale gdy kończymy szkolny etap naszego życia przychodzi czas, gdy weryfikowane są głównie nasze umiejętności posługiwania się językiem angielskim – czyli nauka mówienia i pisania. Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku, dogadanie się w podróży za granicę – to dopiero początek atrakcji jakie czeka większość osób. 

 Gdzie w tym wszystkim znaleźć złoty środek?

Trzeba sobie jasno ustalić jedną rzecz. Znajomość języka nie oznacza znajomości mówienia w danym języku. Niech to zobrazuje ten przykład:

Ona zna angielski, nie oznacza, że ona potrafi mówić po angielsku.

Możemy mieć perfekcyjnie opanowane zasady gramatyczne, a nie móc poradzić sobie w rozmowie po angielsku. Wniosek z tego taki, że wertowanie książki do gramatyki i wypełnianie ćwiczeń typu “wypełnij luki” to nie najlepsze przygotowanie do mówienia po angielsku.

Skupienie się wyłącznie na gramatyce w procesie nauki angielskiego może prowadzić do blokady językowej. Zbyt bardzo skupiamy się na tym jak coś powiedzieć, a nie na tym, aby się komunikować, nawet jeśli nie będzie to w stu procentach poprawne. W naszej głowie włącza się krytyk, który z każdym zdaniem, które wypowiadamy się szepcze do nas “Czy na pewno to było poprawnie?” Wątpliwości narastają a nasza zdolność do wypowiadania się swobodnie – maleje. 

Czy trzeba w takim razie zrezygnować z nauki gramatyki?

Absolutnie nie!

Wyobraź sobie, że gramatyka to jest szkielet ciała, a słownictwo to mięśnie. Obu potrzebujemy aby swobodnie poruszać się.

Gramatyka pomaga nadać sensu naszej wypowiedzi – bo to ważne czy np. coś się zdarzyło, zdarzy się, dzieję się, czy by się zdarzyło.

Gramatyka wspiera naukę mówienia, ale nie możemy na niej polegać w stu procentach jeśli chcemy nauczyć się swobodnie mówić po angielsku. Słowo klucz w dzisiejszym wpisie to PROPORCJE – rozwijaj gramatykę, ale równocześnie też umiejętność mówienia. Nie czekaj na moment, aż opanujesz gramatykę, potem będziesz uczyć się swobodnie mówić. Każdą gramatyczną strukturę, którą się nauczysz próbuj aktywnie używać w swoich wypowiedziach. Na początku próbuj rozmawiać sam ze sobą. Wypełnianie ćwiczeń w książce nie przygotowuje nas do żywej interakcji – takiej, jaką mamy podczas rozmowy. Dlatego, spróbuj wyobrazić sobie sytuacje w których mogłabyś użyć struktury gramatycznej, której się uczysz i wypowiadaj swoje zdania na głos. To bardzo ważne – przygotuje Cię to do rozmowy.

Jakie są Twoje sposoby na naukę mówienia i gramatyki? Napisz w komentarzu.

Pozdrawiam i powodzenia w nauce!
Zobacz również:
Bierna i aktywna nauka

Bierna i aktywna nauka

Ostatni Newsletter był o różnicy w uczeniu się biernie i aktywnie. Dziś bardzo życiowy przykład: historia o tym jak dotkliwe oblałam zerówkę z historii wielkiej Brytanii. Na pierwszym toku studiów #filologiaangielska moim najmniej ulubionym przedmiotem zaraz po...

Mały Książę po angielsku

Mały Książę po angielsku

Małego księcia przeczytałam 2 razy. Pierwszy raz miałam około 11 lat. Drugi około 21 lat. Jest to piękna książka dla dzieci i dorosłych. I dodatkowo, może pomóc w nauce angielskiego. Mały książę został przetłumaczony na 301 języków. W najnowszym filmie na kanale Jak...

Najważniejsza lekcja angielskiego

Najważniejsza lekcja angielskiego

Jaka jest najważniejsza lekcja angielskiego? Różnica między Present Simple a Present Continuous? Lub może kiedy użyć “the” a kiedy “a” przed rzeczownikiem? To są ważne lekcje, ale dla mnie najważniejsza lekcja lekcja to różnica między bierną a aktywną nauką języka....

Jak nauczyć się angielskiego?

Jak nauczyć się angielskiego?

Wiele razy widziałam jak ktoś zaczyna uczyć się angielskiego z dużą motywacją, ogromnym zapałem, kupując nowe notatniki, książki do angielskiego i po kilku tygodniach następował kryzys, a po nim zostawało tylko zniechęcenie. Po jakimś czasie ta osoba znów wracała do...

Barbara Skibińska

Witaj na moim blogu na którym dzielę się wiedzą jak uczyć się angielskiego. Jestem Basia i pomagam ogarnąć angielski. 

Kurs angielskiego nowość