Blog Jak Ogarnąć Angielski

Opublikowano 19 maja, 2023
Bierna i aktywna nauka

Ostatni Newsletter był o różnicy w uczeniu się biernie i aktywnie. Dziś bardzo życiowy przykład: historia o tym jak dotkliwe oblałam zerówkę z historii wielkiej Brytanii.

Na pierwszym toku studiów #filologiaangielska moim najmniej ulubionym przedmiotem zaraz po filozofii była historia. Ale potrzebowałam zdać ten egzamin, wiec nie było wyboru – przychodziłam regularnie na wykłady o 8 rano w czwartek. 

Często siedziałam na wykładach obok mojej koleżanki. Każda po swojemu robiła notatki.

Uczyłam się tak jak w całej dotychczasowej edukacji mi pokazano: robiłam bardzo dokładne notatki. Nic nie liczyło się tak, jak przepisanie treści ze slajdów. Miałam każde słowo w notatniku. Czułam, że na egzaminie będzie dobrze. Moje notatki to była gwarancja zdanego egzaminu.

Moja koleżanka robiła bardzo skąpe notatki. Właściwie zapisywała tylko hasła i robiła diagramy, łączyła fakty z poprzednimi wykładami. 

Jaka była różnica? Ja uczyłam się biernie: właściwie tylko przepisywałam z rzutnika. Ona uczyła się aktywnie: od razu starała się zapamiętać poprzez skojarzenia. Nie była ważna ilość notatek, a jakość. 

Przed egzaminem obydwie przeczytaliśmy podręcznik do historii. Ja miałam wrażenie, że jest masa materiału, którą miałam zapisane, ale zapomniałam i czytam wszystko od nowa. Moja koleżanka tylko poszerzyła swoją wiedzę o dodatkowe skojarzenia, bo i tak dzięki uczeniu się już na wykładach dużo pamietała.

Kto oblał, kto zdał – już wiesz. 

Ale to doświadczenie nauczyło mnie, że można uczyć się lepiej i gorzej. 

A jak to przełożyć na naukę angielskiego – o tym w najnowszym Newsletterze. Link do zapisu tutaj:

https://www.jakogarnacangielski.pl/newsletter/

Pozdrawiam i powodzenia w nauce!
Zobacz również:
Mały Książę po angielsku

Mały Książę po angielsku

Małego księcia przeczytałam 2 razy. Pierwszy raz miałam około 11 lat. Drugi około 21 lat. Jest to piękna książka dla dzieci i dorosłych. I dodatkowo, może pomóc w nauce angielskiego. Mały książę został przetłumaczony na 301 języków. W najnowszym filmie na kanale Jak...

Nauka mówienia po angielsku a nauka gramatyki

Nauka mówienia po angielsku a nauka gramatyki

Ile czasu ucząc się angielskiego w szkole uczyłaś się gramatyki? A ile czasu zajmowała nauka mówienia po angielsku? Nauka angielskiego w szkole jest głównie nauką “pod egzamin” - dlatego ćwiczy się głównie gramatykę i słownictwo. Ale gdy kończymy szkolny etap naszego...

Najważniejsza lekcja angielskiego

Najważniejsza lekcja angielskiego

Jaka jest najważniejsza lekcja angielskiego? Różnica między Present Simple a Present Continuous? Lub może kiedy użyć “the” a kiedy “a” przed rzeczownikiem? To są ważne lekcje, ale dla mnie najważniejsza lekcja lekcja to różnica między bierną a aktywną nauką języka....

Jak nauczyć się angielskiego?

Jak nauczyć się angielskiego?

Wiele razy widziałam jak ktoś zaczyna uczyć się angielskiego z dużą motywacją, ogromnym zapałem, kupując nowe notatniki, książki do angielskiego i po kilku tygodniach następował kryzys, a po nim zostawało tylko zniechęcenie. Po jakimś czasie ta osoba znów wracała do...

Barbara Skibińska

Witaj na moim blogu na którym dzielę się wiedzą jak uczyć się angielskiego. Jestem Basia i pomagam ogarnąć angielski. 

Kurs angielskiego nowość