Blog Jak Ogarnąć Angielski

Opublikowano 20 sierpnia, 2020
Jak nauczyć się angielskiego?

Wiele razy widziałam jak ktoś zaczyna uczyć się angielskiego z dużą motywacją, ogromnym zapałem, kupując nowe notatniki, książki do angielskiego i po kilku tygodniach następował kryzys, a po nim zostawało tylko zniechęcenie. Po jakimś czasie ta osoba znów wracała do nauki, i ta historia się powtarzała. Zastanowiło mnie: w czym tkwi problem. Dlaczego tak wiele osób uczy się języka angielskiego nieskutecznie? Już odpowiadam na to pytanie.

Z mojego doświadczenia wynika, że żeby ogarnąć angielski potrzebne są Ci 4 rzeczy. Każda z nich jest równie ważna. Każda z nich to Twoje 25% potrzebne do 100% sukcesu.

Co jest nam potrzebne, żeby ogarnąć angielski? Po pierwsze – skuteczne metody

– czyli wiedza o tym, jak się uczyć języków obcych, aby uzyskać efekty i aby ten proces był ciekawy. Niestety w szkole rzadko słyszymy o tym jak się uczyć, aby się nauczyć. Pierwszy raz o różnych metodach nauki usłyszałam na studiach i od tamtej pory drążę temat, aby móc pomóc innym osobom uczyć się skutecznie, a w konsekwencji pomóc im uzyskać swoje cele. Punkt pierwszy – żeby ogarnąć angielski trzeba wiedzieć jak się uczyć języków obcych. 

Kolejne 25% potrzebne do sukcesu językowego to dobrze dobrane materiały

– nigdy nie spotkałam i myślę, że nie ma jednego uniwersalnego źródła, który by był odpowiedni dla każdego. Dobierając materiały do nauki trzeba przede wszystkim spojrzeć na swój poziom angielskiego. Następnie, trzeba dobrać materiał, który jest troszkę trudniejszy. Ważne, aby nie był zbyt trudny – bo wtedy szybko stracimy chęć do dalszej nauki, ale też uwaga, niezbyt łatwy – bo wtedy będziemy się po prostu nudzić. A nuda to już całkowity zabójca uczenia się. Często też widzę, że w temacie doboru materiałów do nauki trzeba postawić na minimalizm. Mniej źródeł nauki ale lepszej jakości. Punkt drugi –  żeby ogarnąć angielski trzeba odpowiednio dobrać sobie materiały do nauki.

Zauważ, że skuteczne metody i dobrze dobrane materiały to tylko 50% potrzebne do 100% sukcesu w nauce języków. Czym jest w takim razie brakujące 50%?

Trzeci czynnik pomagający nam ogarnąć angielski, czyli nasze kolejne 25% to – organizacja

– w tym punkcie ważne są dwa aspekty. Pierwszy – jak zaplanować naukę w czasie. Jest to czynnik bardzo osobisty, bo mamy różne style organizowania swojego czasu, ale zasada jest jedna – im częściej się uczymy tym lepiej. Osobiście lubię stosować taką zasadę, że uczę się ok. 20 dziennie 5 dni w tygodniu. Weekend zostawiam na odpoczynek. Pamiętaj, że nie musisz ślęczeć nad angielskim godzinami. W tym wypadku systematyczność i mniejsze porcje nauki wygrywają. 

Drugi aspekt organizacji to jest organizacja naszych materiałów. Jak zapanować nad notatkami? Trzeba wyrobić sobie własny system notowania i wiedzieć jak utrzymać w nim porządek. Mam na to kilka pomysłów i będę się nimi dzielić w późniejszych odcinkach. Podsumowując punkt trzeci – żeby ogarnąć angielski potrzebujesz dobrze zorganizować swój czas i notatki.

No i ostatnie 25%, ale równie ważne, co pozostałe – nasze nastawienie.

Często pomijane w procesie nauki, ale bardzo ważne.  Bardzo lubię używać w tym kontekście angielskiego słowa mindset – które możemy tłumaczyć jako nastawienie do czegoś, ale również nasza postawa względem czegoś, nasza otwartość na coś. Zastanów się jakie jest Twoje nastawienie. Czy tak naprawdę chcesz się nauczyć angielskiego? Jaka jest Twoja motywacja? Ile jesteś w stanie poświęcić czasu, pieniędzy, energii czy innych zasobów aby osiągnąć swój cel? Czy nauka kojarzy Ci się z radością zdobywania nowej umiejętności czy raczej z przykrym obowiązkiem? To wszystko zawarte jest w naszej postawie wobec nauki angielskiego. Punkt czwarty – aby ogarnąć angielski musisz mieć dobre nastawienie do nauki.

Podsumowując, są 4 aspekty, które pomogą Ci ogarnąć angielski.

Skuteczne metody, dobre materiały, organizacja i nastawienie. Tylko i aż tyle jest Ci potrzebne, żeby ogarnąć angielski, czyli osiągnąć 100% tego, co możemy nazwać sukcesem nauki języka obcego.

Mam nadzieję, że gdy czytasz ten wpis pomyślisz, że faktycznie jesteś w stanie nauczyć się angielskiego na takim poziomie jaki chcesz osiągnąć i otworzy się dla Ciebie nowy rozdział z nauką języka angielskiego.

Pozdrawiam i powodzenia w nauce!
Zobacz również:
Bierna i aktywna nauka

Bierna i aktywna nauka

Ostatni Newsletter był o różnicy w uczeniu się biernie i aktywnie. Dziś bardzo życiowy przykład: historia o tym jak dotkliwe oblałam zerówkę z historii wielkiej Brytanii. Na pierwszym toku studiów #filologiaangielska moim najmniej ulubionym przedmiotem zaraz po...

Mały Książę po angielsku

Mały Książę po angielsku

Małego księcia przeczytałam 2 razy. Pierwszy raz miałam około 11 lat. Drugi około 21 lat. Jest to piękna książka dla dzieci i dorosłych. I dodatkowo, może pomóc w nauce angielskiego. Mały książę został przetłumaczony na 301 języków. W najnowszym filmie na kanale Jak...

Nauka mówienia po angielsku a nauka gramatyki

Nauka mówienia po angielsku a nauka gramatyki

Ile czasu ucząc się angielskiego w szkole uczyłaś się gramatyki? A ile czasu zajmowała nauka mówienia po angielsku? Nauka angielskiego w szkole jest głównie nauką “pod egzamin” - dlatego ćwiczy się głównie gramatykę i słownictwo. Ale gdy kończymy szkolny etap naszego...

Najważniejsza lekcja angielskiego

Najważniejsza lekcja angielskiego

Jaka jest najważniejsza lekcja angielskiego? Różnica między Present Simple a Present Continuous? Lub może kiedy użyć “the” a kiedy “a” przed rzeczownikiem? To są ważne lekcje, ale dla mnie najważniejsza lekcja lekcja to różnica między bierną a aktywną nauką języka....

Barbara Skibińska

Witaj na moim blogu na którym dzielę się wiedzą jak uczyć się angielskiego. Jestem Basia i pomagam ogarnąć angielski. 

Kurs angielskiego nowość