Blog Jak Ogarnąć Angielski

Nauka angielskiego dla dorosłych
Opublikowano 06 sierpnia, 2021
Nauka angielskiego dla dorosłych – czy dorośli uczą się tak samo jak dzieci?

Słyszałam od wielu osób dorosłych, że nauka angielskiego, to nie dla nich. Że być może jako dzieci daliby radę nauczyć się języka, ale teraz to jest już trochę za późno. Owszem, dorośli uczą się w inny sposób niż dzieci. Ale inny – nie znaczy gorszy. Myślę, że wielu dorosłych nie docenia swojego potencjału i zalety tego, że mają szansę uczyć się języka jako osoby dorosłe.

Czym się różni nauka angielskiego u dorosłych od nauki angielskiego u dzieci?

Podzieliłam ten post na 4 części, które, jak przy każdym dużym projekcie (takim jak nauczenie się nowego języka) musimy wymienić:

  1. Rozpoznawanie potrzeb i wyznaczanie celów
  2. Planowanie nauki
  3. Metody nauki
  4. Ocenianie

Rozpoznawanie potrzeb i wyznaczanie celów nauki

Dorośli uważają, że nauka angielskiego powinna być przydatna do osiągnięcia innego celu – np. zdanie dobrze matury w przypadku młodych dorosłych, czy pomoc w pięciu się po szczeblach kariery. Dorośli uczą się skutecznie języka, gdy nauka wydaje im się pożyteczna. Dorosły wie do czego przyda mu się język angielski i wyznacza sobie cel – Ty zapewne też ucząc się angielskiego pytasz siebie „Czy mi się to przyda” bo masz konkretny rezultat, który chcesz osiągnąć.

Ja ucząc się angielskiego już w gimnazjum myślałam o dostaniu się na dobre studia. To był mój cel. W liceum ten cel się sprecyzował – chciałam dostać się na filologię angielską. Gdy już byłam na studiach chciałam jak najlepiej umieć język, aby jak najskuteczniej móc przekazać swoją wiedzę innym – aby i oni osiągali swoje cele dzięki znajomości angielskiego. Dodatkowo chciałam dostać dobrą pracę. Na każdym etapie nauki angielskiego mój cel się zmieniał – ale jedno było wspólne – wiedziałam dlaczego się uczę.

U dzieci jest inaczej – zazwyczaj dzieci nie mają potrzeby uczyć się języka, dlatego cele wyznacza nauczyciel.

Planowanie nauki języka angielskiego

Dorośli – wiedząc jaką mają potrzebę, wyznaczają swój cel i następny krok to zaplanowanie nauki. Dorosłe osoby mają różne zobowiązania: praca, dom, studia, rodzina – dla każdego lista jest inna i trzeba ją wziąć pod uwagę planując naukę języka (#żyćko). Dlatego często, świadomie, lub nie, robimy listę priorytetów. Jeśli nauka spadnie na ostatnią pozycję – nic dziwnego, że zabraknie nam na nią czasu.

Dorosłe osoby mają wpływ na planowanie nauki – decydujemy, czy, kiedy i ile poświęcamy na nią czasu. Być może, tak jak ja, kiedyś rozpisywał_ś sobie planer nauki języka.

Od dzieci nie wymagamy, aby potrafiły planować. Nauczyciel planuje jaki materiał i w jakim czasie ma zostać przerobiony.

Metody nauki języków obcych

Dzieci koncentrują się na przekazie. Nauczyciel tłumaczy, dziecko się uczy, wierzy w to, co powie nauczyciel. Dorosły koncentruje się na odkrywaniu wiedzy. Przesiewa informacje, które słyszy przez sito swoich doświadczeń życiowych i krytycznie ocenia – czy się ta nowa informacja zgadza z tym co już wie, czy nie. Łączy ze sobą fakty.

Małe dziecko uczy się intuicyjnie – najczęściej poprzez zabawę. Dorośli najlepsze efekty w nauce języków osiągają poprzez aktywną naukę. Jeśli masz ochotę wiedzieć więcej na temat skutecznych metod nauki – mam o tym całe kursy 😉

Ocenianie nauki języka

U dzieci sprawa jest jasna – to nauczyciel ocenia pracę. Nawet wystawia oceny. Dorosły sam potrafi wyciągnąć wnioski ze swojej pracy. Bierze odpowiedzialność za efekty swojej nauki. Jeśli pracowałam ciężko nad angielskim – i mam dobre efekty – jestem zadowolona i dumna z siebie. Widzę swój postęp. Jeśli olałam angielski i odłożyłam materiały do nauki do szuflady – nie ma co się spodziewać, że będą dobre efekty. Jestem w stanie sama się ocenić i wyciągnąć wnioski.

Z pewnością Ty też cenisz swój czas – chcesz mieć pewność, ze poświęcony czas na naukę (i często też pieniądze) dadzą rezultaty, których oczekujesz.


Podsumowując, najlepsza wiadomość dla nas, dorosłych osób uczących się angielskiego, jest taka: mamy dużą kontrolę nad nauką angielskiego! Wykorzystajmy to, że potrafimy spojrzeć na naukę języka jako na projekt i sami ocenić wiele rzeczy. Dorośli są w stanie nauczyć się nowego języka równie skutecznie, lub nawet jeszcze lepiej, jak dzieci.

Jak się uczyć słówek skutecznie i z przyjemnością – Jak powstawał kurs

Najważniejsza lekcja angielskiego

Nauka mówienia po angielsku a nauka gramatyki

Pozdrawiam i powodzenia w nauce!
Zobacz również:
Bierna i aktywna nauka

Bierna i aktywna nauka

Ostatni Newsletter był o różnicy w uczeniu się biernie i aktywnie. Dziś bardzo życiowy przykład: historia o tym jak dotkliwe oblałam zerówkę z historii wielkiej Brytanii. Na pierwszym toku studiów #filologiaangielska moim najmniej ulubionym przedmiotem zaraz po...

Mały Książę po angielsku

Mały Książę po angielsku

Małego księcia przeczytałam 2 razy. Pierwszy raz miałam około 11 lat. Drugi około 21 lat. Jest to piękna książka dla dzieci i dorosłych. I dodatkowo, może pomóc w nauce angielskiego. Mały książę został przetłumaczony na 301 języków. W najnowszym filmie na kanale Jak...

Nauka mówienia po angielsku a nauka gramatyki

Nauka mówienia po angielsku a nauka gramatyki

Ile czasu ucząc się angielskiego w szkole uczyłaś się gramatyki? A ile czasu zajmowała nauka mówienia po angielsku? Nauka angielskiego w szkole jest głównie nauką “pod egzamin” - dlatego ćwiczy się głównie gramatykę i słownictwo. Ale gdy kończymy szkolny etap naszego...

Najważniejsza lekcja angielskiego

Najważniejsza lekcja angielskiego

Jaka jest najważniejsza lekcja angielskiego? Różnica między Present Simple a Present Continuous? Lub może kiedy użyć “the” a kiedy “a” przed rzeczownikiem? To są ważne lekcje, ale dla mnie najważniejsza lekcja lekcja to różnica między bierną a aktywną nauką języka....

Jak nauczyć się angielskiego?

Jak nauczyć się angielskiego?

Wiele razy widziałam jak ktoś zaczyna uczyć się angielskiego z dużą motywacją, ogromnym zapałem, kupując nowe notatniki, książki do angielskiego i po kilku tygodniach następował kryzys, a po nim zostawało tylko zniechęcenie. Po jakimś czasie ta osoba znów wracała do...

Barbara Skibińska

Witaj na moim blogu na którym dzielę się wiedzą jak uczyć się angielskiego. Jestem Basia i pomagam ogarnąć angielski. 

Kurs angielskiego nowość